Obec Viničky / Szőlőske Községi Önkormányzat / |
Ladmóctól leérve a Bodrog hídra érve jobbra fordulva a festői szépségű Szőlőskéhez jutunk. Nevét szőlőhegyeitől nyerte és Szőlős néven volt ismert, nem véletlenül lett része a Tokaj- hegyaljai történelmi borvidéknek.
Első írásos említése I. István király idején volt, amikor is 1029-ben Beke udvarnokát nemessé léptette elő, s neki ajándékozta az udvarnokok földterületének egy részét. Későbbi évszázadokban sok neves család birtokos fordult meg a településen, amelynek mai nap is, meg vannak a nyomai. Pányi Ferenc, Rátkai István, Tárczai Miklós, Báthory István, Sennyey bárók, Szentiványi Mihály, Almássy család, majd Andrássy családhoz került a XIX. században. Andrássy Gyula gróf családjának a szőlőkerteken kívül nagy pincéi, borosházai és kápolnája is volt a községben.
1772-ből származó írás szerint Szőlőskének jó minőségű, tisztaízű bort és aszút termő szőlőhegyei vannak. Legjobb területei a Pósa, a Pipó hegyeken és Diócska dombon található.
A lakosság legnagyobb része a mezőgazdasági munkákkal, szőlészettel,halászattal, kosárfonással és fuvarozással kereste kenyerét. A református egyház hívői, hanem is sokkal, de többen vannak, majd ezt követi a római és a görög katolikusok.
1952-ben Szőlészeti Szakközépiskola létesült, szőlészeti, gyümölcstermesztési, nemesítés és magtermesztésre tanítják, a még ma isműködő komplexumban a hallgatókat.
A község területéhez tartozik a régmúlt időkben közkedvelt fürdő -és üdülőhely, a HATFA elnevezésű vastartamú forrással rendelkező hely.
Meg kell említeni Sulymostót, amely közkedvelt vadászterület és halászatilehetőséggel várja az ideérkező turistákat.
A magas munkanélküliség ellenére a községben több magánvállalkozó van,amelyek a szolgáltatóiparban tevékenykednek, központi-és vízvezeték szerelés, üvegezés, kárpitozás, Tüzép, mezőgazdasági gépalkatrész és kisgép értékesítés, hentesárú, ABC - iparcikk, egy italbolt és egy magas színvonalú presszó működik. |